lørdag, september 04, 2010

Sedum hybrid ' Matrona'

Sedum hybrid ' Matrona' ‘’
Høsten er vel langsomt på vei, ikke fordi jeg har lyst å tenke på det, men slik er det. Merker det også på lysten til å være ute, det blir ikke lange stunden hver kveld lenger..
Sedum hybrid ' Matrona'
Autumn is slowly returning in my garden. I always believed it’s Autumn when Sedum starts to bloom. This one that I bought earlier this summer , I think has a special colour on its leafs. Dark green, almost blackish. To start with they were more greyish purple, but now I think those dark, thick,  petals fits the light, fragile green of Meadow Rue perfect.
Sedum hybrid ' Matrona'
Også blomstrene forteller om korterem, kaldere dager. Som denne Sedum hybrid 'Matrona', når de blomstrer synes jeg meg bestandig huske at det er langt ut på året..
Sedum hybrid ' Matrona'
Sedum hybrid ' Matrona'
Kjøpte den nærmest for de mørke bladen , Fra å ha vært gråaktig purpurfargete  med røde stengler i sommer, har den nå overgått till mer mørkegrønn mor svart.  Liker fargene  og formen, det mørke og kompakte, som passer så godt sammen med violfrøstjernen, lys og luftig, som står ved siden av.
Sedum hybrid ' Matrona'

1 kommentarer:

Autumn Belle sa...

The flowers are very small but they are exquisite and very very pretty.

Min lille hage

Den er ikke større enn et par, tre hundre kvadratmeter. I stort sett har vi fire meter rundt huset. Da vi flyttet inn i 1996 var hagen full av løvetann og annet ugress og enkelte planter. Ut mot veiene var det kratt med gamle krypfuru men i et hjørne av hagen fantes det et epletre og et par rips og solbærbusker. Buskene er tatt vare på men treet måtte fjernes forrige sommer da det var sykt. Tomten hadde også to garasjeplasser da vi flyttet inn.Den ene av disse har jeg flyttet for hånd, jeg har gått med en spann av gangen med grus og sand, dit hvor det trengtes og fylt på med jord og kompost etterhvert. Med noen steiner har dette blitt en flott staude"trappa". Nå, etter mange år, er hagen bygget opp i rom, mange frukttre som skaper høyde og hekk mot sidene. Her har kommet pergola, levegg på terassen og spaljéer i alle retninger.Hva som er favoritter har variert, jeg har vært i gjennom stauder, liljer, roser, clematis og i det siste kjøkkenhagen. Kan ikke lenger si jeg har favoritter. Jeg liker alt sammen, og ja takk, mer der til. Godt man aldri er fornøyd, det er til stadighet noe nytt på gang, forandring fryder. Håper dette også blir en flott hagesesong :-)