tirsdag, desember 27, 2011

Miscanthus sinensis

Idag oppdaget jeg at min Miscanthus har noe som kan ligne på frø der den står litt beskyttet inntil husveggen. Jeg plukket av noen, kanskje er de spiredyktige? Koster i hvert fall så lite å forsøke så nå sparer jeg dem til over nyttår så får jeg se..

Ikke det at jeg plukket så mange men det finnes jo fortsatt flere der ute å hente inn. Jeg tror kanskje at disse propellene betyr at de er modne og kan flyge av gårde.

Selve gressplanten byr vel eller på en nok så trist syn der det står. Her inntil husveggen vil liksom ikke snøen helt legge seg så jeg har vart ute å måket over litt igjen. Snøen skal vel kunne beskytte plantene litt, eller?

Det typiske med meg og dagboksnotater om sommeren er at det skal gå så fort, det er alldeles for mye å skrive om. Selvfølgelig skrev jeg ‘elefantgress’, nå hadde jeg jo to planter, så jeg er ikke sikker på om dette er Miscanthus sinensis ‘Rotsilber’ eller ‘Gracilimus’..

‘Rotsilber’, ser jeg på bildesøk, har disse hvite striper på bladen og ‘Gracilimus’ ser ut til å være helgrønne men jeg fant ingen gode nærbilder..

Tydelig trøttnet jeg selv også på å fota gresset den 1.12, før frøvippa helt slått ut, for etter dette har jeg ikke mer å vise til.. Gav vel opp ventingen etter snøen kom..

Men, nå har jeg altså samlet litt frø igjen ...

8 kommentarer:

marit´s,,, sa...

Det er jo så ekstra gøy hvis en får det til å spire med egenplukkede frø.
Lykke til jeg håper du får de til å gro.
Klem fra Marit.

krepsemor sa...

Så spennende med gressfrø! De ser absolutt modne ut, så bare å så :) Tusen takk for trøstende ord på bloggen min, Mia! Varm klem til deg!

Vivi sa...

Så flott gress! Håper virkelig du får dem til. Blir spennende!

Helena sa...

Lycka till med sådden!
Det är många som får hem frököp nu jag blir allt lite festad jag oxå.
KRAM från mig!

Linda sa...

Spennede med selvsankede frø:) Og nydelig er dette gresset om vinteren også:) Nå er det myyye å glede seg til fremover:) Herlig

Glädjekällan sa...

Lycka till med sådden!
Vattnade idag frösådderna från förra året. De står ute i en kallbänk. En del av dem har börjat gro. Hoppas vi slipper riktigt sträng kyla i vinter.
Birgitta

Gunilla sa...

Kanske de gror du får hoppas så du får nya plantor.

Här har vi ingen snö kvar allt har töat bort.

Hoppas bara att inte kylan kommer de har utlovat kallare till helgen.
Så nu gäller det att växterna håller sig nere i jorden.

Ha det gott
Gunilla

Tullik sa...

Skal det bli nye planter er i alle fall frøa hamna i rette hender !! Lukke til.

Min lille hage

Den er ikke større enn et par, tre hundre kvadratmeter. I stort sett har vi fire meter rundt huset. Da vi flyttet inn i 1996 var hagen full av løvetann og annet ugress og enkelte planter. Ut mot veiene var det kratt med gamle krypfuru men i et hjørne av hagen fantes det et epletre og et par rips og solbærbusker. Buskene er tatt vare på men treet måtte fjernes forrige sommer da det var sykt. Tomten hadde også to garasjeplasser da vi flyttet inn.Den ene av disse har jeg flyttet for hånd, jeg har gått med en spann av gangen med grus og sand, dit hvor det trengtes og fylt på med jord og kompost etterhvert. Med noen steiner har dette blitt en flott staude"trappa". Nå, etter mange år, er hagen bygget opp i rom, mange frukttre som skaper høyde og hekk mot sidene. Her har kommet pergola, levegg på terassen og spaljéer i alle retninger.Hva som er favoritter har variert, jeg har vært i gjennom stauder, liljer, roser, clematis og i det siste kjøkkenhagen. Kan ikke lenger si jeg har favoritter. Jeg liker alt sammen, og ja takk, mer der til. Godt man aldri er fornøyd, det er til stadighet noe nytt på gang, forandring fryder. Håper dette også blir en flott hagesesong :-)