Clematis i Lunden..

Om enn framsiden av Clematisene ser temlig like ut, i hvert fall for meg som ikke er inviget i mysteriet, så oppdaget jeg at baksiden er annerledes. I Lunden har jeg klart å plantere mange mørke Clematis, mange jeg ikke kan navnet på, men denne kjøpte jeg ifjor, Clematis ‘Rouge Cardinal’. (Så fremt den ikke var feilmerket skal navnet stemme..)

Nå tror jeg kanskje jeg har fler av denne, navnet var så bekant ved innkjøp, så i aften har jeg alså lært meg at den er hvit på baksiden og har tre lysere streker på forsiden. En vakker Clematis, men den har fortsatt ikke blitt så høy som jeg håpet..

Ved siden av kommer en annen mørk skjønnhet. Ikke fullt utslagen kan jeg i hvert fall konstatere at det ikke er den samme. Fargen og frynsene inni ser like ut men ikke baksiden. Den er nemlig ikke hvit. Men jeg aner ikke hvem det er…

Mørke bilder i Juli. Da er det som det pleier. Med lange dager på jobb blir det slik. Men idag har vart fri – og sol!! men jeg og mann har hatt varsin malekost i handen hele dagen, så hagen måtte like vel vente til sen kveld.
Min lille hage
Den er ikke større enn et par, tre hundre kvadratmeter. I stort sett har vi fire meter rundt huset. Da vi flyttet inn i 1996 var hagen full av løvetann og annet ugress og enkelte planter. Ut mot veiene var det kratt med gamle krypfuru men i et hjørne av hagen fantes det et epletre og et par rips og solbærbusker. Buskene er tatt vare på men treet måtte fjernes forrige sommer da det var sykt. Tomten hadde også to garasjeplasser da vi flyttet inn.Den ene av disse har jeg flyttet for hånd, jeg har gått med en spann av gangen med grus og sand, dit hvor det trengtes og fylt på med jord og kompost etterhvert. Med noen steiner har dette blitt en flott staude"trappa". Nå, etter mange år, er hagen bygget opp i rom, mange frukttre som skaper høyde og hekk mot sidene. Her har kommet pergola, levegg på terassen og spaljéer i alle retninger.Hva som er favoritter har variert, jeg har vært i gjennom stauder, liljer, roser, clematis og i det siste kjøkkenhagen. Kan ikke lenger si jeg har favoritter. Jeg liker alt sammen, og ja takk, mer der til. Godt man aldri er fornøyd, det er til stadighet noe nytt på gang, forandring fryder. Håper dette også blir en flott hagesesong :-)
5 kommentarer:
Clematis er blant mine absolutte favoritter. Flotte bilder.
Uff, male er kjedelig det. Særlig fordi det må skje på fine dager, og man kan se hagen fra der man jobber. Føler med deg.
Kan clematis nr. to være Niobe? Den er etter det jeg vet like mørk som Rouge Cardinal.
Så flotte Clematis! Mørke røde fløyelsmyke blomster!!
Ja nå er det klematistid og de er jo så flotte ,nydelig farge på din klematis.
Ha en fin dag , Marit.
Rouge Cardinal er en vakker klematis, aldeles nydelig farge på den. Jeg kan ikke hjelpe med navn på nummer to. Det finnes jo så mange flotte hybrider.
Ha en fin uke!
Legg inn en kommentar