torsdag, april 14, 2011

Liv i leiren

Nu skjer det noe i vinduet på stuen. Lenge trodde jeg det var utenom all håp men så med siste ukers sol kommer så endelig Rådjurstungan, Panicum clandestinum. Nu är det vel bare Hässlebrodden som ikke spirt av gressen jeg sådde, spørs om den noensin gjør det… Men jeg kan vente.

Den ene skyggeliljen, Tricyrtis ‘Empress’, viser også livsvilje. Men den andre ser jeg ikke stort til.

Så liljen, den strekker seg opp nå og lengter etter lyset. Tror nok den kommer ut i hagen etter blomstring, men iår skal min ‘African Queen’ få blomstre i potten.

DSC_0004

Så Canna ‘Tropicana’, den har jeg vart så spent på. Det er mange uker siden jeg oppdaget en liten bladknopp. Så skjedde det ikke mer. Men nå så.. Synes den var så fin med sine mørke blader, gleder meg virkelig..

DSC_0005

Og så denne da, så sikker jeg var på at jeg var blitt lurt og fått døde knoller av Eucomis, men nå, se! nå kommer det endelig tegn på liv. Tjo ho, liv i leiren begynner det å bli. Jeg ser mye heller på det som gror og spirer enn det som ikke vist seg, enda..

6 kommentarer:

Mari Anne sa...

Å så mye flott. Du har masse fint å glede deg til.

marit´s,,, sa...

Å så mye artig du har på gang ,
det er så gøy og se det gror.
Ha en fin dag Marit.

krepsemor sa...

Gleder meg med deg, Mia! Kjenner følelsen når de dukker opp i potta =) Nesten som en forelskelse!

Marit sa...

Spennende! Det er alltid gøy når det dukker opp en uventet spire eller fem :)

Tullik sa...

Det er fasinerande at det kan vera liv i noko som ser så dødt ut !! Og kyndige hender som hjelper til.... Kos deg vidare !!

Lisa sa...

Det är så roligt att följa dina växter! Jag längtar till bilderna som du såklart kommer att visa till sommaren.
Jag har också skrivit en kommentar på fel blogg en gång. Känns pinsamt...
Torsdagskram!

Min lille hage

Den er ikke større enn et par, tre hundre kvadratmeter. I stort sett har vi fire meter rundt huset. Da vi flyttet inn i 1996 var hagen full av løvetann og annet ugress og enkelte planter. Ut mot veiene var det kratt med gamle krypfuru men i et hjørne av hagen fantes det et epletre og et par rips og solbærbusker. Buskene er tatt vare på men treet måtte fjernes forrige sommer da det var sykt. Tomten hadde også to garasjeplasser da vi flyttet inn.Den ene av disse har jeg flyttet for hånd, jeg har gått med en spann av gangen med grus og sand, dit hvor det trengtes og fylt på med jord og kompost etterhvert. Med noen steiner har dette blitt en flott staude"trappa". Nå, etter mange år, er hagen bygget opp i rom, mange frukttre som skaper høyde og hekk mot sidene. Her har kommet pergola, levegg på terassen og spaljéer i alle retninger.Hva som er favoritter har variert, jeg har vært i gjennom stauder, liljer, roser, clematis og i det siste kjøkkenhagen. Kan ikke lenger si jeg har favoritter. Jeg liker alt sammen, og ja takk, mer der til. Godt man aldri er fornøyd, det er til stadighet noe nytt på gang, forandring fryder. Håper dette også blir en flott hagesesong :-)